Eko-zajęcia z Enfosiem
(Zam: 19.11.2019 r., godz. 12.25)

konkurs

Już w przedszkolu należy wprowadzać podstawowe elementy ochrony środowiska naturalnego, przez które będziemy w dziecku kształtować postawę ekologiczną. Zaletą naszego przedszkola jest usytuowanie z daleka od ruchliwej ulicy, pośród zielonego ogrodu, który pozwala dzieciom cieszyć się zabawą i odpoczywać. Kształtujemy u dzieci miłość do przyrody, rozwijamy zainteresowania i uzdolnienia dzieci poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą oraz ukazujemy potrzebę jej ochrony. Dlatego dzieci 5-letnie Tropiciele z Przedszkola Miejskiego nr3 im. Koszałka Opałka w Legionowie chętnie przystąpiły do konkursu zorganizowanego przez NFOŚiGW pt. Eko-zajęcia z Enfosiem. Zajęcia organizowane w ramach konkursu odbywały się w miesiącu październiku podczas różnego rodzaju działalności dzieci.
Cykl działań rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci z maskotką- Enfosiem oraz jego przygodami w książce pt. Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda. „Tropiciele” z zainteresowaniem, podczas kolejnych dni, śledziły przygody Miśki i Julka w Lesie Zagadek. Dzięki bohaterom książki dzieci dowiedziały się wielu ciekawych i ważnych rzeczy z zakresu ekologii. Aby pogłębić naszą wiedzę na temat ochrony przyrody zapoznaliśmy się z informacjami zapisanymi w Eko- kąciku w naszym przedszkolu i poznaliśmy zasady bycia przyjacielem przyrody. Przygody rodziny Zielników zainspirowały 5- latki do różnorodnych zabaw i działań, które miały na celu wzbogacenie doświadczeń i wiadomości dzieci z zakresu ochrony przyrody.
Zabawy z Enfosiem wprowadzały dzieci w świat najbliższego im środowiska przyrodniczego. Wspólnie wybraliśmy się na spacer do sklepu warzywnego , aby zachęcać dzieci do spożywania warzyw i owoców. Zakupiliśmy maliny, aby w przedszkolu wraz z naszym gościem przygotować pyszną i zdrową przekąskę- sałatkę owocową. W drodze powrotnej obserwowaliśmy piękno jesiennego krajobrazu, jego kolory oraz znaleźliśmy drzewo, które bardzo przypominało swoim wyglądem Enfosia.
Wraz z nim uczyliśmy się też segregować śmieci. Obejrzeliśmy film edukacyjny Dzieci, segregujcie śmieci, który wprowadził nas do tematu segregowania śmieci. Następnie wszyscy razem wybraliśmy się na eko- patrol- spacer w okolice przedszkola w celu poszukiwania pojemników recyklingowych. Nasze bystre oczy wypatrzyły pojemniki tuż, obok naszego przedszkola. Wspólnie posegregowaliśmy śmieci, dbając o to, aby trafiły do właściwego kontenera. Służyło to wyrabianiu u dzieci nawyku wyrzucania odpadów do właściwych pojemników. Pokazaliśmy Enfosiowi, że wszystkie dzieci, nasi koledzy i koleżanki z pozostałych grup, uczą się segregować śmieci, ponieważ tuż przy drzwiach wejściowych przedszkola stoją pojemniki do segregacji.
Postanowiliśmy wspólnie zadbać o las i w ramach jego ochrony zbieramy makulaturę do pudełka, które jest wyeksponowane w naszej sali. Zawsze pamiętamy, aby niepotrzebne kartki znalazły się w tym pudełku, a nie w koszu na śmieci. Nad włącznikami światła w sali oraz w łazience zawiesiliśmy obrazki, które mają nam przypominać o oszczędzaniu światła i wody. Chcemy, być przyjaciółmi przyrody.
Bardzo lubimy zajęcia plastyczne , dlatego nasza grupa przygotowała pracę plastyczną na gminny konkurs pt. „Dziecko w świecie przyrody”. Bardzo się staraliśmy i chcemy, by nasza praca wszystkim się podobała.
Zorganizowaliśmy jesienne warsztaty twórcze z rodzicami Na jesiennych ścieżkach, podczas których nasi najbliżsi mieli okazję poznać Enfosia i dowiedzieli się od dzieci, czego dowiedziały się i nauczyły wraz ze swoim małym przyjacielem. Podczas warsztatów razem wykonywaliśmy prace plastyczne z wykorzystaniem jesiennych liści, który są doskonałym materiałem do dziecięcych zabaw.
Realizowanie różnorodnych zadań wychowawczo – dydaktycznych w ramach konkursu Eko- zajęcia z Enfosiem stworzyło możliwości wielostronnego, intensywnego uczestnictwa dzieci w działaniu, przeżywaniu i poznawaniu otaczającego świata. Poprzez przemyślane działania, zajęcia i zabawy w dalszym ciągu będziemy wyrabiać u dzieci nawyki proekologiczne, a tym samym uświadamiać im, w jaki sposób mogą chronić otaczające nas środowisko.

Wprowadził: Katarzyna Biernacka, data: 19.11.2019 r., godz. 12.25
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Biernacka, data: 19.11.2019 r., godz. 12.28