Z życia przedszkola 2020/2021

grupa VI ODKRYWCY

grupa VI ODKRYWCY
Zajęcia badawcze- pisanie prądem. 19.10.2020 r.

W poniedziałek 19 października w grupie Odkrywców odbyły się zajęcia badawcze pt. Pisanie prądem. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z zagadnieniami związanymi z prądem, przewodzeniem prądu oraz zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas korzystania z urządzeń elektrycznych. Dzieci zobaczyły również w jaki sposób można rysować prądem. Kolejne zajęcia pod tytułem Szalone rodzynki odbędą się 16 listopada.

Wtorek 13 października upłynął Odkrywcom na zabawach z jesiennymi kolorami. W tym dniu wszystkie dzieci w elementach swojego ubrania miały kolor brązowy. Zabawy nasze rozpoczęliśmy od zapoznania się z treścią wiersza Krzysztofa Roguskiego pt. Kolory. Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę, w której trzeba było wpisać nazwy kolorów. Przy nagraniu piosenki Chocolate bawiliśmy się w znikające kwadraty. Dowiedzieliśmy się też, że mieszając kolor czerwony i zielony możemy otrzymać barwę brązową. Szukaliśmy jesiennych kolorów w liściach, śpiewaliśmy piosenkę Malowała jesień oraz wykonaliśmy literę M z brązowych kwadratów

W czwartek 8 października w naszym przedszkolu gościło mobilne planetarium. Dzięki najnowszej technologii dzieci mogły obejrzeć film ekologiczny o ochronie przyrody pt. Życie drzew. Wchodząc do wnętrza dużej, dmuchanej kopuły razem z główną bohaterką filmu biedronką Dolores i świetlikiem Mikem przeżyły niezwykłą przygodę. W animowanym filmie Życie drzew biedronka i świetlik zabrały dzieci w pełną przygód podróż do cudownego świata drzew. Podczas wycieczki te dwa zabawne owady omawiały przyrodę dookoła nich, a przy okazji bawiły się i w zabawny sposób zdradzały nam ciekawostki przyrodnicze. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat życia drzew i owadów. Przypomniały sobie, dlaczego, należy dbać o przyrodę. Seans wszystkim się podobał i dostarczył wielu niezapomnianych przeżyć. Największe wrażenia wywarła na nich podróż do wnętrza pnia drzewa.

5 października nasza grupa wzięła udział w wyzwaniu "Cała Polska programuje". Z tej okazji wykonaliśmy zadanie "Kubeczki od A do Z". Przy pomocy kubeczków doskonaliliśmy umiejętność dodawania oraz logicznego myślenia.

Kolorowe dni stały się tradycją naszego przedszkola. W środę 30 września obchodziliśmy „Dzień pomarańczowy”. Głównym celem tego dnia jest integracja dzieci poprzez udział w wielu ciekawych zabawach, śpiewanie piosenek, wykonywanie prac plastycznych. Ten pomarańczowy dzień dostarczył przedszkolakom dużej dawki radości, zabawy i przyjemności.

23 września Odkrywcy powitali uroczyście kalendarzową jesień. W tym dniu nasze zabawy i zajęcia związane były z nową porą roku- jesienią. Śpiewaliśmy piosenki o tematyce jesiennej oraz dowiedzieliśmy się, czy żabce z opowiadania Ewy Jania udało się zatrzymać lato. Recytowaliśmy rymowanki, wspólnie bawiliśmy się z wykorzystaniem okazów przyrodniczych i porządkowaliśmy je. Dzieci pracowały z jesiennymi kartami pracy w książkach. Odkrywcy świetnie poradzili sobie w zabawie „Jesienne kodowanie”. Na zakończenie zajęć wykonali z plasteliny i kasztanów postać jednego z bohaterów opowiadania- ślimaka. Niektórym tak spodobała się to zadanie, że zrobili po kilka ślimaków. To był miły dzień.

Dziś 21.09. obchodziliśmy radosny dzień dla każdego dziecka – świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Uczciliśmy to święto wspaniałą zabawą. Tańczyliśmy, graliśmy na bum bum rurkach, braliśmy udział w zabawach integracyjnych. W ogrodzie przedszkolnym wykorzystaliśmy do zabawy chustę animacyjną. To był udany dzień.

Z okazji Dnia Przedszkolaka życzymy wszystkim dzieciom spełnienia marzeń, uśmiechu na twarzy i cudownych przyjaciół. Niech zabawa dostarcza wam jak najwięcej radości!

W dniu 21.09. w grupie Odkrywców odbyły się zajęcia badawcze pod tytułem Dlaczego mydło usuwa brud? Celem zajęć było zapoznanie dzieci z budową mydła i sposobem w jaki mydło usuwa brud oraz zapoznanie z zasadami higieny i jej znaczeniem dla naszego zdrowia. Podczas zajęć dzieci:
-dowiedziały się jak wyglądają bakterie,
-odpowiadały na pytanie W jaki sposób walczymy z bakteriami?
-poznały różnego rodzaju mydła,
-obserwowały doświadczenie, które mydło lepiej myje ręce: w kostce, czy w płynie,
-wypowiedziały się na temat: Kiedy trzeba myć ręce?
-obserwowały doświadczenie Czego boją się zarazki?
-wysłuchały opowiadania na temat powstania mydła.

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia dzieci z grupy Odkrywców uczestniczyły w ciekawych zabawach, które zachęciły je do odkrywania talentów, poznawania swoich mocnych stron oraz pobudzały wyobraźnię i zachęcały do wspólnych działań.
Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki? Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości (dzieci zapoznały się z opowiadaniem). Książka szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Pomysł obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kropki ma na celu rozwijać kreatywność i pomysłowość dzieci oraz zachęcać je do tworzenia. Odkrywcy pokolorowały plac przed wejściem do przedszkola w kolorowe kropki. Efekt był niesamowity! Każdy narysował kilkanaście kropek i wspólnie stworzyliśmy kropkowe dzieło. W sali zajęć dzieci szukały ukrytych w różnych miejscach kropek z własnym imieniem. Kropka była motywem przewodnim zabaw ruchowych oraz plastycznych.

Wprowadził: Katarzyna Biernacka, data: 10.09.2020 r., godz. 11.31
Ostatnia aktualizacja: Małgorzata Kiliś, data: 20.10.2020 r., godz. 10.25